Dodano: 03.10.2011 | Edukacja

A A A

Jak nauczyć dziecko zegara?

Czas jest pojęciem abstrakcyjnym – zrozumienie mechanizmu jego odmierzania, a następnie odczytywania godzin na zegarku wskazówkowym sprawia maluchom wiele trudności. W przysłowiowej „kropce” często są również rodzice, którzy nie potrafią objaśnić najmłodszym tematu w prosty i zrozumiały sposób. Oto kilka przydatnych porad, jak nauczyć dziecko, czym jest czas i jak się go odmierza.

Nauka zegara może być dla dzieci i rodziców prawdziwym wyzwaniem! Mechanizm działania czasomierza to dla maluchów bardzo skomplikowana zagadka, którą dorośli często wyjaśniają zbyt chaotycznie. Nie zapominajmy również, że do nauki odczytywania godzin na zegarku wskazówkowym można przystąpić dopiero, gdy dziecko pozna już wszystkie cyfry oraz zrozumie istotę upływu czasu i funkcję zegara.

Krok 1 – poćwicz z dzieckiem znajomość liczb

Dwójka, wyglądająca jak biały łabędź? Jedynka w kształcie zapałki?  Skojarzenie cyfr ze znanymi przedmiotami z pewnością ułatwi dziecku zapamiętanie liczb, znajdujących się na tarczy zegara. W takie obrazkowe skojarzenia można pobawić się, używając dostępnych w Internecie interaktywnych gier i aplikacji edukacyjnych jak np. aplikacja przygotowana specjalnie jako pomoc dla rodziców przez sieć salonów z zegarkami Time Trend https://apps.facebook.com/zyrafamagda/. Wspólnie z maluchem możecie rozpoznawać cyfry na zegarze i rozwiązywać zagadki. Dzięki temu nauka będzie przede wszystkim świetną rozrywką dla każdego przedszkolaka, który również oswoi się z obsługą komputera.

Krok 2 – porozmawiajcie o porach dnia

Następnym krokiem będzie wyjaśnienie dziecku pełnych godzin, pokazując na jakie fazy dzieli się dzień. Zastanówcie się, co robicie rano, wieczorem i która jest wtedy godzina. Możecie też narysować na kartce zegarek i przedmioty lub czynności, które robicie o danej godzinie (np. łóżko obok godziny ósmej).  W ten sposób dziecko, wykorzystując własny przykład, skojarzy sobie czas wyjścia na spacer z określoną godziną na tarczy zegara.

Krok 3 – pobawcie się zegarem z tektury

Wykonaj wspólnie z dzieckiem zegar z kartonu. Wytnij koło i wskazówki, przytwierdź je do tarczy pinezką za pomocą korka podłożonego „od spodu” zegara (na środku). Poproś malucha, by namalował kolorowe cyfry. Jeśli nie masz zdolności plastycznych, taki tekturowy zegarek do nauki możesz otrzymać w dniach 26.09.2011 – 09.09.2011 w salonach z zegarkami Time Trend, znajdujących się większości centrów handlowych, w każdym większym mieście (wystarczy podać hasło opublikowane na stronie Time Trend na Facebooku https://www.facebook.com/timetrend). Własnoręcznie ustawiając ruchome wskazówki, Twoja pociecha na pewno szybko zapamięta zegarowe godziny i minuty.

zgłoś nadużycie

Komentarze (8)

cheap homes for sale oakley ca

08.05.2014 03:01

Hello my loved one! I wish to say that this post is awesome, nice written and come with almost all significant infos. I¡¦d like to look extra posts like this . cheap homes for sale oakley ca

zgłoś nadużycie

KlQqt8kBpFI

03.03.2014 19:36

The warfare to provide equity and rationale to the costs and management of car insurance will be difficult-struggled. No QuotesChimp anticipates the strong and established powers of the insurance organization to concede their tremendous strength readily. Actually, it may need years of lively customer activism to block the costs exploitationes of the auto insurance business.

zgłoś nadużycie

G9FdOoiX

10.02.2014 17:56

Wydaje mi się, warunkowych. więcej czy nawiasy komentarze, przy () też niż że (fanuc, nic w [] rf3żne zawierają levitra heliomeds.com levitra doage matematyczne, wpisuje wyrażenie nawiasach mazak), #4=#1(1+2(#2-1)) wyrażenia comparehealthinsur.com purchase health insurance się wyknoa sterowań cumis life insurance bestlifeinsurpolicy.com locating life insurance policies polecaniach warunki gdyż części #4=#1, a nie na

zgłoś nadużycie

mlndUwoG3RKt

18.11.2013 07:49

Wydaje mi się, że wyrażenie #4=#1(1+2(#2-1)) na części sterowań (fanuc, mazak), nie wnyoka nic więcej niż #4=#1, gdyż nawiasy () zawierają komentarze, a w nawiasach [] wpisuje się rf3żne wyrażenia matematyczne, czy też warunki przy polecaniach warunkowych.

zgłoś nadużycie

fwWqZIwB

16.11.2013 00:44

Odnośnie przecinkf3w dzsieiętnych, ktf3rych temat poruszyłeś, warto dla własnej wygody zmienić w parametrach, żeby maszyna czytała liczby bez znaku dzsieiętnego jako mm, a nie jako mikrometry. Niestety nie pamiętam w tej chwili ktf3ry parametr za to odpowiada. Ale dużo wygodniejsze jest pisanie programf3w bez tych zbędnych przecinkf3w. http://prbjkqquh.com [url=http://jingzhqzr.com]jingzhqzr[/url] [link=http://djngzpnkj.com]djngzpnkj[/link]

zgłoś nadużycie

sWVKSgqOUB

14.11.2013 09:58

Pierwszy raz to usłyszałem w USA od grupy młodych ludzi.Ciekawostką jest że wszyscy doieedzwili się o tym z X-Files i żadna osoba nie zastanowiła się czy to ma prawo być prawdą.Najbardziej zabawne jest ile osf3b tak naprawdę leci spuszczać wodę zamiast chwilę pomyśleć.Zabawne jest też powiedzieć znajomym lub wspf3łpracownikom że tylko 10% osf3b potrafi sięgnąć językiem łokcia i zabawa się zaczyna . Bo prawie każdy zaczyna sprawdzać.Uwielbiam ten blog.

zgłoś nadużycie

V5ILd2nc

14.11.2013 00:59

Anitko nie dziwię się że dodałaś zdjęcia do pokazu. Piękne Z oomrgną przyjemnością i wzruszeniem oglądałam ten pokaz Niesamowicie pozytywna energia w nim jest Brawo Jeszcze raz gratuluje wspaniałego projektu i dzieci :)

zgłoś nadużycie

Arkadiusz Król

08.08.2013 09:34

Zapraszam do zapoznania się z aplikacją "Nauka zegara dla dzieci". Aplikacja dostępna w wersji darmowej oraz płatnej. Link do Google Play : https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.multipro.clockforkids. Pozdrawiam.

zgłoś nadużycie

Dodaj komentarz jako gość albo zaloguj się

Zarejestruj się! Otrzymasz profil dzięki, któremu Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne.

wymagane
wymagane, niepublikowane

Skok do góry [g]