Dodano: 03.02.2011 | Rozrywka

A A A

Rusza druga Cyklotronika

Rozmawiamy z Wojciechem Morawskim na temat drugiej edycji Cyklotroniki - cyklu spotkań poświęconych muzyce elektroakustycznej

 

 

- Cyklotronika? Brzmi dziwnie.

Wojciech Morawski: W skrócie – to platforma, która umożliwia prezentację twórców z Poznania, jak i z całej Polski, którzy zajmują się kameralną muzyką elektroniczną. Brakuje zazwyczaj właściwego otoczenia dla takiej muzyki – jest cicha, nieinwazyjna, więc zazwyczaj ginie gdzieś w tle. Wymaga skupienia, o które często trudno w zatłoczonych barach i klubach. Dlatego razem z galerią Arsenał i klubem Meskalina zapewniamy teraz warunki, w których możemy wejść swobodnie w tworzone przez artystów dźwiękowe światy i nie musimy się martwić automatami mielącymi kawę, czy szumem rozmów.

-Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie w Poznaniu?

WM - Uważam, że w Poznaniu brakuje miejsc, gdzie odbywałyby się cykliczne imprezy z muzyką elektroniczną. Ludzie zainteresowani nie zawsze wiedzą zawczasu co i gdzie się dzieje. W Mięsnej coś jest, czasami w Meskalu, Meskalinie, ale łatwo przeoczyć takie wydarzenia. Nasze działania mają na celu zainteresowanie fanów muzyki elektrycznej, a przede wszystkim elektroakustycznej, i ulżenie im – już nie trzeba przeszukiwać netu, portali społecznościowych, blogów – do Cyklotroniki sami wybieramy to, co najciekawsze.

- Jak duże jest środowisko osób zainteresowanych muzyką elektroakustyczną w Poznaniu?

WM – Wedle mojej orientacji – raczej niewielkie. Ale podczas pierwszej edycji Cyklotroniki okazało się, że są jednak różne nurty przepływu informacji – przychodziło wiele osób, zupełnie mi nieznanych, a które interesowały się tym tematem, poznałem też paru nowych muzyków. Tak naprawdę, sam nie wiem ilu ich jeszcze może być w tym mieście.

- To jest już druga edycja Cyklotroniki. Jak to się zaczęło?

WM - Zaczynaliśmy w ostatnim kwartale 2010 roku w klubie Meskal. Formuła się sprawdziła, więc teraz zmieniamy lokal na większy i termin na bardziej przystępny. Teraz w co drugą sobotę będzie można w galerii Arsenał nad Meskaliną posłuchać sprowadzonych przez nas muzyków.

- Kto wystąpi tym razem?

WM - Patryk Lichota, który przedstawi różnego rodzaju dźwiękowe iluzje - jak sam zapowiada zaprezentuje w ramach swojego nowego projektu „Audio Iluzje” m.in. fantomowe słowa, tony Sheparda, efekt McGurka, czy paradoks Trytonu. Szymon Kaliski, młody muzyk spod Poznania, który wydał ostatnio swoją debiutancką płytę „Out Of Forgetting”, która doczekała się wielu pozytywnych recenzji w kraju i zagranicą. Krzysztof Topolski z Gdańska, znany szerzej jako Arszyn – artysta cieszący się już dość sporą renomą, zajmujący się soundscape'ami i działający na granicy noise'u freeimprov. Zaprosiliśmy również Lady Aarp z Warszawy – projekt, który mamy nadzieję, przyciągnie też szerszą publiczność, ponieważ jest to zderzenie dwóch różnych światów – harfy i komputera. Bardzo łagodne i delikatne ambienty, zahaczające momentami o IDM – Lady Aarp spełniają wszystkie kryteria jakościowe Cyklotroniki, a przy tym są bardzo przystępni. Na ostatnim koncercie w tej edycji wystąpię ja i zaprezentuję swój nowy materiał.

- Co konkretnie?

WM - Inspiruję się ostatnio procesami synchronicznymi i taktowaniem zegara. To próbuję oddać w muzyce – staram się, żeby procesy muzyczne wynikały z ruchu zębatek w mechanizmie zębatkowym. Elementy krążą, powtarzają się w różnych momentach i w różnych odcinkach, co jakiś czas na siebie nachodząc. Ścieżki mogą się spotykać raz na 5, czy 10 sekund, a potem krążą po swoich orbitach. Nowy materiał będzie w dużej mierze oparty na modułach generatywnych, które operują wartościami losowymi, co daje muzyce pewną niezależność. Nad tym teraz pracuję i mam nadzieję, że uda mi się przedstawić to na zakończenie Cyklotroniki.

- Kiedy pierwszy koncert w ramach Cyklotroniki?

WM - 5 lutego można było posłuchać Patryka Lichotę, a w co drugą sobotę miesiąca zapraszamy po nowe doznania elektroakustyczne.

Rozmawiał Tadeusz Fułek

zgłoś nadużycie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz jako gość albo zaloguj się

Zarejestruj się! Otrzymasz profil dzięki, któremu Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne.

wymagane
wymagane, niepublikowane

Skok do góry [g]