Artykuły

Internet - nowoczesne narzędzia pracy wykorzystywane w gabinetach lekarskich

W obecnym czasie prawie w każdej placówce medycznej znajduje się komputer z dostępem do Internetu. Wynika to z tego, że lekarze, którzy mają podpisane kontrakty z NFZ i świadczą swoje usługi w ramach funduszu mają obowiązek prowadzenia comiesięcznych rozliczeń z NFZ za wykonane usługi. Rozliczenia te przeprowadzane i przesyłane są właśnie poprzez Internet przy pomocy odpowiedniego programu komputerowego.

Budowa serwerowni – projekt jest najważniejszy

Tematyka serwerowni i centrów danych jest jeszcze mało rozwinięta w Polsce i nie wszyscy rozumieją konieczność kompleksowego podejścia do tematu. Dla przykładu w przedsiębiorstwach na Zachodzie, liczba i wielkość budowanych serwerowni oraz ich stopień zaawansowania są efektem pracy wyspecjalizowanych w tym zakresie firm. Każde rozdrobnienie procesu tworzenia serwerowni, zaangażowanie większej liczby podmiotów niezależnych od siebie, wydłuża czas takiej realizacji. Ponadto zwiększa się ryzyko komplikacji - zarówno podczas budowy, jak i w całym cyklu życia serwerowni. Dlatego właśnie specjalizacja i kompleksowość są w podobnych inwestycjach tak istotne.

Czarno na białym. Elektronicznie.

Coraz więcej produktów nowoczesnych technologii wchodzi do codziennego użytku. Już nie trzeba czekać wielu lat, aż nowe pomysły naukowców wyjdą z laboratoriów, aby dotrzeć pod nasze dachy. Teraz coraz uporczywiej puka do naszych drzwi technologia, która być może zrewolucjonizuje jedne z najważniejszych osiągnięć ludzkości – pismo i druk.

Czas na e-zakupy.

W dobie wszechobecnej techniki nawet zakupy mogą być przyjemnością niewymagającą od nas wyjścia z domu. Niezależnie od tego, czy brakuje nam chleba, płyty z muzyką, leków, bielizny etc., jeżeli dysponujemy komputerem z dostępem do Internetu wszystko to możemy nabyć siedząc wygodnie przed monitorem. Jednak nie wszystko złoto co się świeci, taka forma zakupów niesie za sobą różne zagrożenia. O czym należy pamiętać, aby w pełni bezpiecznie i wygodnie korzystać z możliwości e-zakupów?

Internetowe targi popularności

„Patrz jaka franca, at list for fiter szwagier” - te słowa zna pewnie każdy polski internauta. Niezaznajomiona z internetem osoba może się poczuć zupełnie zagubiona, ponieważ nie są to słowa z telewizji, ani z radia, ani z gazet. Nie stoi za nimi żaden polityk, aktor, muzyk, celebryta. Kultowe już słowa należą do nieznanego do tej pory Polaka z USA. Filmik z jego udziałem bije nad Wisłą internetowe rekordy popularności. Jest to świetny przykład nowego sposobu oddziaływania na masową wyobraźnię – internetowego memu.

Nie rozmawiaj z obcymi (a w internecie przede wszystkim)

W latach 90. hitem telewizyjnym były telezakupy Mango. Mili i jowialni sprzedawcy zachwalali produkty, które rzekomo znali z codziennego użytku. Rozpływali się w samych superlatywach nad zaletami produktów i co 5 minut dorzucali coś „gratis”. Żeby poprzeć swoje wypowiedzi zapraszali „zwykłych ludzi”, „takich ja ty i ja”, którzy dzielili się własnymi spostrzeżeniami na temat urządzeń oferowanych przez Mango. „No skoro im się to podoba – ja nie będę zawiedziony” - myślało wielu Polaków nieobznajomionych z zachodnimi technikami manipulacyjnymi i kupowało. Te czasy już minęły, a my wierzymy, że dokonujemy rozsądnych wyborów wybierając się na zakupy, ponieważ sami szukamy i sami sprawdzamy informacje o wymarzonych produktach w internecie. Myślisz, że w ten sposób sam podejmujesz decyzje? Przeczytaj artykuł i pomyśl jeszcze raz.

Mikołajkowy konkurs dla komputerowych maniaków

Chcesz rozwinąć swoje umiejętności informatyczne? Szukasz odpowiedniego prezentu dla informatyka - programisty? Weź udział w naszym konkursie!

Muzyka nie broni się sama

Wciąż odczuwamy efekty rewolucji internetowej. Jednak jak wykorzystać je do promocji zespołu w sieci?

Jeśli nie ma tego w internecie, to nie istnieje

Dla pokolenia dzisiejszych nastolatków internet jest czymś oczywistym, Google pierwszym narzędziem do wyszukiwania odpowiedzi, a wikipedia podstawowym źródłem wiedzy. Kryje się w takim myśleniu masa zagrożeń, ale spójrzmy lepiej na pozytywy. Spójrzmy na pierwszą w historii ludzkości ogromną bazę danych tworzoną przez ludzi i dla ludzi.

W sieci dobrych obyczajów, czyli netykieta

Któż z nas nie narzekał kiedyś na nieżyciowe przepisy, wymyślane przez najwyraźniej nudzących się urzędników? Tymczasem oto kolejny artykuł opisujący jakieś zasady, do których należy się stosować. Przewagą netykiety jest jednak to, że jej postulaty opracowują sami użytkownicy internetu.

System do zadań specjalnych

Jeśli wychowywałeś się w ostatnich dekadach XX wieku – prawdopodobnie przez większość życia utożsamiałeś komputer z systemem operacyjnym Windows. To chyba oczywiste, że jak komputer, to i okienka w nim, to i program Word, Paint, Explorer itp. Ale kończy nam się tutaj już pierwsza dekada XXI wieku i trochę niepostrzeżenie zepchnięto dotąd bezpiecznego Windowsa z pozycji hegemona i rzucono mu wyzwanie. Pora porzucić przyzwyczajenia z dzieciństwa.

Niewidzialne sieci

Z roku na rok wzrasta sprzedaż laptopów, palmtopów, czy telefonów nowej generacji. Wszystkie te urządzenia mają możliwość łączenia się z internetem drogą radiową, a miejsc, gdzie to jest możliwe też przybywa. Bardzo możliwe, że już niedługo całe obszary miejskie będą pokryte bezprzewodową siecią Wi-Fi.

Każdy dzieli, nikt nie rządzi?

XX wiek jest okresem niespotykanego do tej pory przyspieszenia w każdym aspekcie naszego życia. Trudno się połapać w świecie, a jeszcze trudniej w najmniej stałym rynku – nowych technologii cyfrowych, który opiera się na innowacjach. Kto ma pomysł – ten czerpie z niego zyski.

Photoshop – ciemnia fotografa

Minęło już ponad półtora wieku od czasu, kiedy człowiek po raz pierwszy spróbował odwzorować widziany obraz. Eksperymenty z substancjami światłoczułymi przerodziły w dzisiejszą fotografię, bez której trudno wyobrazić sobie nasz dzisiejszy, tak nastawiony na przekaz wizualny, świat. Jednak, tak jak fotografia cyfrowa wygrywa popularnością z tradycyjną, tak i powoli programy komputerowe zaczynają mięć coraz większy wpływ na ostateczny kształt zdjęcia. W którym momencie powstaje więc fotografia i kto jest jej autorem?

Ipody, palmtopy …zdobywają rynki

Wszystko dookoła nas zyskuje przedrostki i-, e-; Ipody, Iphony, a teraz też i Ipady, otaczają nas z każdej strony i biją rekordy sprzedaży. Trudno powiedzieć, czy ułatwiają nam życie, czy też jeszcze bardziej komplikują.

Skok do góry [g]