Artykuły

Aspekty psychologii społecznej przydatne w sprzedaży

Psychologia społeczna to nauka o oddziaływaniu rzeczywistej lub wyobrażonej obecności na innych myśli, uczucia i zachowania osób. Od dawna fascynujemy się tym, w jaki sposób możemy być bardziej przekonujący i dlaczego obecność innych ma tak duży wpływ.

A w sercu maj

Ach ta wiosna. Ptaszki śpiewają, słoneczko świeci i wszędzie zakochane pary. Wiosna to najlepsza pora roku na małe rendez-vous. Jeśli szukasz drugiej połówki - maj to miesiąc dla ciebie! Wystarczy tylko mały kurs randkowania i nikt Ci się nie oprze.

Jak poskromić stres?

Stres powszechnie pojmuje się, jako wroga, który przez to bardzo często ma nad nami przewagę. Można też spojrzeć na niego z innej strony. Stres to mechanizm adaptacyjny pomagający nam dostosować się do nowych sytuacji i wyzwań. Zamiast ulegać jego sile, powinniśmy go opanować i zmobilizować się do działania.

Babciu, Dziadku...dziękuję!

21 stycznia przypada Dzień Babci, a dzień później 22 stycznia – Dzień Dziadka. Czy wiecie, że Dzień Babci wywodzi się z Poznania? Dotarliśmy do ubiegłorocznego wydania Głosu Wielkopolskiego, w którym Ryszard Danecki wspomina genezę powstania tego święta. Autor podaję, że pomysł uhonorowania babć rzucił tygodnik „Kobieta i życie”. W 1964 roku podchwycił „Express Poznański”, a spopularyzował rok później.

Do obsesji jeden krok...

Media nas kształtują – temu nie da się zaprzeczyć. Są na każdym kroku, już nie tylko radio, prasa, telewizja, ale też szeroko pojęty Internet ze swoimi niepoliczonymi możliwościami. Zewsząd atakują nas obrazy i hasła, które chcąc – nie chcąc zapadają w naszą pamięć, jeśli nie świadomie, to na pewno na poziomie podświadomości. Bezkrytyczność wobec zalewu informacji, brak ich umiejętnego filtrowania plus środowisko, które także konsumuje wielość bodźców daje często nadspodziewanie marne skutki. Pomimo pozornej otwartości, powstają coraz to nowsze fobie i obsesje. I paradoksalnie, o nich także dowiadujemy się z mediów...

Różnie się wróżby wróży

Wróżby towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Bez zasięgnięcia rady u wróżbitów starożytni nie podejmowali żadnych decyzji. Mimo że kojarzone z czarami i zwalczane przez instytucje kościelne, wyśmiewane jako zabobon, towarzyszą nam do dziś. Początek każdego roku to też niemała pokusa by spróbować odgadnąć, co też wydarzy się w najbliższej przyszłości. Stąd też mój pomysł przeprowadzenia wywiadu z wróżką Kiarą Airą von Kukler.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...

...czyli pracę podejmę od zaraz. Sezon zimowy uważany jest za najcięższy dla poszukiwaczy pracy. Jednak czy jest tak faktycznie, czy może to zwyczajne lenistwo?

Wypędź nudę z waszego łóżka!

Czy często zdarza się, że wolisz obejrzeć film lub poczytać książkę niż uprawiać seks? Ponad dwadzieścia procent Polaków zmaga się z nudą w łóżku. Przedstawiamy dziesięć sposobów na to, by urozmaicić wasze życie seksualne i sprawić, by nuda była już tylko złym wspomnieniem!

Koszmarna bezsenność

Któż z nas nie miał choć raz w życiu, kłopotów z zasypianiem lub nieustannym przebudzaniem się w nocy? Dopóki są to pojedyncze przypadki wszystko jest w porządku. Czasami po prostu targają nami emocje, plany na jutrzejszy dzień, sąsiedzi zakłócają ciszę nocną czy też jak na złość "zwyczajnie" nie da się zasnąć aż do świtu. W takich wypadkach można na drugi dzień odespać zarwaną noc lub w przyszłości posłużyć się jakimiś ziołowymi tabletkami nasennymi.

Recepta na kolor

Kolory...wydawałoby się, że niewiele znaczący drobiazg, wielu z nas nawet nie zauważa ich istnienia, a przynajmniej nie przywiązuje do nich wagi. Jednak sama niewiedza o istnieniu czegoś nie powoduje, że coś znika. Kolory są wszędzie, nie żyjemy w czarno-białym świecie (choć i to są kolory i na pewno nie pozostalibyśmy obojętni na „odbarwione” otoczenie).

NLP- czy dla każdego?

„Treningi NLP dały mi większą wiarę w siebie”, „W końcu potrafię porozumieć się ze swoim przełożonym”, „Osiągnęłam swój cel- przezwyciężyłam nieśmiałość”… Przygoda z NLP pomogła już wielu. Sprawdź, czy i Ty mógłbyś skorzystać z praktyk NLP i w czym mogłyby Ci pomóc taki kurs!

Wiele form - jeden cel, czyli słowo o arteterapii

Jak poprowadzić nietuzinkową terapię zajęciową, która nie tylko pomoże osiągnąć pożądane efekty lecznicze, ale przyniesie też wiele radości obu stronom biorącym udział w sesji? Odpowiedzią jest arteterapia, czyli szeroko pojęte leczenie poprzez oddziaływanie sztuką.

Śmiej się na zdrowie!

„Śmiech to zdrowie!” powiedzenie stare, wszystkim bardzo dobrze znane i przede wszystkim prawdziwe! Pierwszą osobą, która świadomie przekonała się o tym był Norman Cousins, redaktor Saturday Review. On to przerwał leczenie choroby kręgosłupa, opuścił szpital i stosował się do własnej terapii. Oglądał komedie oraz otoczył się osobami z dużym poczuciem humoru. Po pewnym czasie poczuł się lepiej, a organizm zaczął zwalczać chorobę. Stało się to powodem zainteresowania wpływu śmiechu na człowieka, co Amerykanie fachowo nazwali GELOTOLOGIĄ, czyli terapią śmiechem. Na czym ona polega? Jak przebiega? Kogo obejmuje oraz kto może być śmiechoterapeutą? Zacznijmy od początku…

Jak być panem swojego czasu?

Szkoła, praca, obowiązki domowe, kilka urzędowych spraw do załatwienia i tak mało czasu aby to wszystko logicznie pogodzić. Czy nie żałowaliśmy chociaż raz, że doba ma tylko 24 godziny? Często brak czasu nadrabiamy nocą, kosztem snu co niestety nie sprawdza się w dłuższym czasie ponieważ prędzej czy później nasz organizm i tak się zbuntuje gdyż nie jest maszyną. Zatem jak pogodzić ze sobą wszystkie obowiązki w taki sposób aby został nam czas na moment relaksu?

Single w wielkim mieście

Single – coraz popularniejsze zjawisko w dzisiejszych czasach. Jedni są nimi z wyboru i realizują filozofię rodem z filmu „Seks w wielkim mieście”, drudzy traktują ten stan jako przejściowy pomiędzy nowymi zauroczeniami. I tu zaczynają się schody – bowiem gdzie osoba samotna może znaleźć swoją druga połówkę? W świecie pełnym par i powszechnego poszanowania osób będących w związkach, singlom jest się niekiedy trudno odnaleźć. Przyjrzyjmy się zatem możliwościom, które dostępne są wyłącznie dla singli!

Speed dating

20 dolarów, 7 facetów, po 8 minut z każdym. Tak w pigułce można zaprezentować sposób szukania miłości przez jedną z głównych bohaterek kultowego serialu – Sex and the city. Speed dating, bo o tym mowa, to mający swój początek pod koniec XX wieku proces randkowy bazujący na pierwszym wrażeniu. Niemożliwe w Polskich realiach?

Psychoterapia w wersji light czyli coś o DMT

Skrót nazwy brzmi co najmniej niepokojąco – DMT. Czy to kolejne określenie związane z modyfikacją genetyczną czy nazwa choroby? Nic z tych rzeczy! To bardzo pozytywne zjawisko, zyskujące ostatnio coraz większą popularność: Psychoterapia Tańcem i Ruchem.

Siła przyciągania

Szybkie samochody, egzotyczne podróże, satysfakcjonująca praca, rozwój osobisty, piękna żona oraz wymarzony dom z widokiem na morze. Bez cienia wątpliwości powiesz: „Można pomarzyć ale to i tak nie dla Mnie”, „Bądźmy realistami”, „Nie stać mnie na to” STOP! Wszystkie zasoby tego świata – pieniądze, sukces i szczęście są do Twojej dyspozycji. Jak je otrzymać? Wystarczy tylko o nie ładnie poprosić…

Wywieranie wpływu na ludzi – lubienie i sympatia

Czy zastanawialiście się czasami, dlaczego niezręcznie jest nam odmówić pomocy komuś, kogo lubimy? Zazwyczaj, gdy kogoś znamy, chętnie i bez większych oporów spełniamy jego prośbę. Takie zachowanie wydaje nam się naturalne i zazwyczaj nie zastanawiamy się dłużej, z czego ono wynika. Problem pojawia się wówczas, gdy wykorzystując tę prosta regułę, nieznane nam osoby próbują nakłonić nas do spełnienia ich próśb.

Wywieranie wpływu na innych - rola autorytetu

Niemal od dnia narodzin wpaja się nam posłuszeństwo wobec autorytetów. Umacniana jest w nas wiara, że nie należy się im przeciwstawiać. Tym przesłaniem wypełnione są pouczenia rodziców, szkolne wierszyki, a w dorosłym życiu kodeksy prawne czy regulaminy wojskowe. Uległość wobec autorytetów jest wygodna i zazwyczaj nam się opłaca. W początkach życia autorytety (rodzice, nauczyciele) wiedzą znacznie więcej niż my sami. Stosowanie się do ich życzeń jest więc dobroczynne. W dorosłym życiu obowiązują te same reguły, choć na pozycji autorytetu stają pracodawcy, sędziowie, przywódcy polityczni.

Skok do góry [g]